Новини

Молоко на перспективу

 

  За статистичною інформацією станом на 01.01.2018 в усіх категоріях господарств області утримувалося 108,7 тис. голів корів, у тому числі в господарствах населення 84,9 тис. голів (78,1 %) та в агроформуваннях всіх форм власності 23,8 тис. голів (21,9 %). До минулорічного чисельність поголів’я корів лишилася майже не зміненою.
  В області вироблено 574,6 тис. тонн молока, що на 8,0 тис. тонн (1,4 %) більше ніж торік, у тому числі в господарствах населення 462,4 тис. тонн, що складає 80,4 % від загального виробництва.
  За якісними показниками молоко отримане від корів в господарствах населення відповідає другому гатунку, а інколи і несортовому.
  Згідно статистичних даних, в області у 2017 році на переробні підприємства надійшло 265 тис. тонн молочної сировини, у тому числі 106,7 тис тонн ( 40 %) з приватних господарств населення.
  У 2017 році середньорічна ціна на молока, закупленого в населення області, у порівнянні з попереднім роком збільшилася на 37 відсотків і становила 5,10 грн/кг. Таким чином, при неможливості реалізовувати молоко на переробні підприємства господарства населення області недоотримають за рік кошти в сумі понад 500 тис. грн.
  На сьогоднішній день всі вимоги до молока прописані в ДСТУ 3662-97 «Молоко коров'яче незбиране. Вимоги при закупівлі». Стандарт передбачає, що все молоко, залежно від рівня бактеріального забруднення і вмісту соматичних клітин, ділиться на екстра, вищий, перший і другий сорт.
  З 1 січня 2018 року на заміну ДСТУ 3662-97 мав набрати чинності стандарт ДСТУ 3662:2015 «Молоко коров’яче. Вимоги при закупівлі». Кінцевою метою введення нового стандарту є підвищення вимог до якості молока-сировини, що буде відповідати європейським стандартам.
За ДСТУ 3662:2015 «Молоко-сировина коров’яче. Технічні умови» встановлено лише три ґатунки молока : екстра, вищий та перший – на відміну від чинного на сьогоднішній день стандарту, яким передбачено приймання на переробку молока другого ґатунку.
І хоча дію стандарту перенесено з 1 січня на 1 липня поточного року, реальний стан у молочній галузі свідчить, що галузь на даний час не готова відмовлятись від молока 2 –го ґатунку, тобто молока з індивідуального сектору, оскільки обсяги такого молока займають вагому частку у структурі переробки багатьох підприємств. Великі виробники - юридичні особи неспроможні швидко заповнити цю нішу екстра гатунком.
  Але основним є те, що існує соціальна складова – для селян це зайнятість, отримання коштів, необхідних для їх проживання.
  На сьогоднішній день переробні підприємства виробляють продукцію виключно за ДСТУ, Технічними умовами, Технічною документацією і випускають продукцію, яка відповідає нормативним показникам безпечності. Для цього молоко 2-го ґатунку піддають додатковій обробці: очищенню на молокоочищувачах, бактофугах та термічній обробці при підвищених температурних режимах. Згідно діючій документації сировина 2-го ґатунку використовується на виробництво: молока сухого та вершків, консервів згущених, казеїну, масла вершкового, сиру кисломолочного.
  З метою врегулювання ситуації на ринку молока 17 січня 2018 року в м.Києві Національна асоціація молочників України «Укрмолпром» за підтримки Міністерства аграрної політики і продовольства України провела нараду-семінар з актуальних питань молокопереробної галузі.
  Заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Олена Ковальова під час зустрічі з виробниками молока, представниками молокопереробних підприємств, профільних асоціацій та громадськості наголосила, що для забезпечення належної якості та безпечності при виробництві молока держава буде надавати значну підтримку. Так, скористатися коштами та підвищити якість своєї продукції виробники зможуть в рамках програми підтримки тваринництва (4 млрд на 2018 рік) та програми розвитку фермерства і кооперації (1 млрд грн). Основна увага буде зосереджена на будівництві та реконструкції молочнотоварних ферм, доступі до необхідного обладнання, покращення генетичного потенціалу поголів’я. Одним із інструментів буде доступне кредитування, у тому числі для фермерських господарств.
  Перехідний період з поступового підвищення якості молочної сировини триватиме до 2022 року. Кожен крок із зміни вимог до молока буде супроводжуватися аналізом ринку і його готовності до трансформацій.
Жодних обмежень на приймання молока другого сорту у населення в Україні не вводитиметься.
  Переробні підприємства разом з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування мають впроваджувати будівництво доїльних залів, охолодження молока до оптимальної температури, формувати ресурс молочної сировини з якістю, що відповідає екстра та вищому гатункам.
  На цьому шляху знаходиться Польща, країни Прибалтики, які обладнують у сільській місцевості відповідну інфраструктуру, громадські доїльні зали і до 90 % молока з господарств населення реалізовують екстра гатунком.
Урядовими програмами, які фінансуються за рахунок коштів державного бюджету передбачено створення сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів молочарського спрямування. На кожен молочарський кооператив передбачається спрямування до 3 млн. грн для часткової компенсації до 70 % вартості придбаного обладнання. Кооперативи мають об’єднати невеликі фермерські господарства, приватні підприємства, особисті селянські господарства, господарства населення в єдиному технологічному ланцюгу виробництва якісної молочної сировини.


  Значний поступ для приведення якості молока в господарствах населення до вимог екстра, вищого та І гатунку зроблено в минулому році з боку обласної державної адміністрації і обласної ради.


 Зокрема, для полегшення ручної праці при доїнні та підвищення якості молока господарствам населення, які утримують три і більше корів придбано за рахунок коштів обласного бюджету 296 установок індивідуального доїння на суму 1920,7 тис. грн.


 В бюджеті області на 2018 рік передбачено 1,0 млн.грн на придбання установок індивідуального доїння, 730,0 тис.грн для підтримки сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, у тому числі і молочарських.


Порядком надання фінансової підтримки із обласного бюджету передбачено компенсацію понесених витрат для придбання обладнання у розмірі 90 % у розрахунку до 200,0 тис. грн на кооператив.


Всі ці заходи сприятимуть підвищення якості молока, яке виробляється в приватному секторі.
Кінцевою метою є приведення вимог до так званого європейського стандарту 100/400. У результаті цього процесу у виграші залишаться виробники молока за рахунок реалізації якісної сировини за вищими цінами, переробні підприємства, які отримають можливість збільшити прибутки через нарощення експортного потенціалу та споживачі, які матимуть змогу придбати здорову і корисну продукцію.

   Верховна рада України  Президент України  Кабінет Міністрів України  Верховний Суд України  Міністерство аграрної політики та продовольства України
   Житомирська обласна рада  Житомирська облдержадміністрація  Генеральна прокуратура України  Інститут охорони ґрунтів України  Агенство земельних ресурсів України