Новини

Порівняно з середніми багаторічними строками розвиток весняних процесів нинішнього року відбувається із запізненням. Перехід середньої добової температури повітря через 0° (настання метеорологічної весни) здійснився 25-26 березня, що на місяць пізніше звичайного.
Із закінченням зимового періоду актуальним постає питання проведення комплексу весняно-польових робіт, важливо своєчасно і в короткі строки провести посів ярини, бо запізнення з сівбою знижує стійкість рослин до засушливих явищ.
Аналіз багаторічних даних показує, що оптимальні строки початку польових робіт і посіву ранніх ярих культур настають після просихання грунту до так званої «фізичної стиглості» (м'якопластичного стану), за багаторічними даними - це перша декада квітня.
За даними спостережень метеорологічних станцій області сніговий покрив протягом цьогорічної зими декілька разів утворювався і танув. Повний схід його відмічено на переважній частині території області на початку другої декади березня, а в крайніх північно-східних районах – в середині останньої декади місяця.
Максимальна глибина промерзання грунту становила 31-42 см. В північно-західних районах в середині другої декади лютого грунт повністю відтанув і надалі, з похолоданням, промерзав лише верхній 3-5 см шар. На решті території остаточне відтавання грунту очікується в кінці березня – на початку квітня.
Завдяки добрій вологозарядці грунту з осені і поповненню його вологою в період сніготанення, та за прогнозом погоди надалі, просихання грунту до м'ягкопластичного стану (розгортання польових робіт) на піщаних грунтах та пагорбах варто очікувати в кінці першої декади квітня. Оптимальними строками сівби ранніх ярих зернових культур в 2018 році буде друга декада квітня – строки близькі до кліматичних.
Темпи проведення польових робіт визначатимуться погодними умовами квітня. В переважній більшості останніх років спостерігається швидке наростання тепла при недоборі опадів, що спричиняє пересихання верхнього

шару грунту і ускладнює проростання зерна, формування сходів ранніх ярих. В окремі роки проведення польових робіт ускладнювалось рясними дощами.
Отже, цього року при будь-якому розвитку погодних умов в квітні працівникам сільського господарства необхідно ретельно підготуватись до проведення польових робіт і використати кожний погожий день.
За консультативним прогнозом погоди Українського гідрометцентру в перші дні квітня очікується: часом невеликі опади, 4-9 квітня переважно без опадів. Теплий початок квітня зміниться короткочасним похолоданням вночі до 0°. вдень до 3-8° тепла. Надалі встановиться тепла суха погода з температурним фоном вночі 5-10°, вдень 13-18°, в окремі дні до 20°.

   Верховна рада України  Президент України  Кабінет Міністрів України  Верховний Суд України  Міністерство аграрної політики та продовольства України
   Житомирська обласна рада  Житомирська облдержадміністрація  Генеральна прокуратура України  Інститут охорони ґрунтів України  Агенство земельних ресурсів України